Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği, Ülkemizde fazlaca görünmeyen bu örümcek türü nadiren de olsa Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'da bölgesinde özellikle vatani görevini yapan askerlerimizce görülen bir örümcek türüdür. Bu örümcek türü çoğunlukla Kuzey Irak bölgesinde görülmektedir. Halk arasında et yiyen bir tür olmasından dolayı korkulan bir örümcek türüdür. Özellikle ABD askerlerinin Kuzey Irak'a yapmış olduğu operasyonlardan dolayı bu örümcek türünün saldırısına uğramıştır. Tür olarak Camel Spider olarak adlandırılan örümcek türü Hakkari bölgesinde askerlerimizi belli olarak yaraladığından dolayı sarı Ömer ismiyle adlandırılmaktadır. Bu örümcek türü bakıldığı zaman örümceği andırıyor ve et ile beslenmesi bunun yanında 10 adet bacağının olması bir örümcek türü olduğunu göstermektedir. Ancak sanılanın aksine insanların yengeç ve akrep gibi hayvanları gördüğü zaman kaçmasına rağmen bu örümcek türünün en önemli besini çölde yaşayan akrepler olmaktadır. Ülkemizde fazla olarak görülmediğinden tam anlamıyla bir isme sahip olmayan örümcek türü et yiyen örümcek olarak adlandırılmaktadır. Bu örümcek türü oldukça hızlıdır özellikle saldırdığı zaman canlıyı hızlıca atılarak öldürerek beslenir.

Deve Örümceği Ne ile Beslenir

Çoğunlukla çöl gibi bölgelerde yaşayan deve örümceği etle beslendiğinden dolayı ilgi alanına böcekler, kertenkeleler, akrepler, kemirgenler ve kuşlar girmektedir. Avına saldıran deve örümceği kısa bir an içinde avını alt ederek beslenmesini gerçekleştirir. Avını yakalayan deve örümceği saldırdığı hayvanın üzerine atılır ve dişleri ile hayvanı uyuşturup deldikten sonra hayvanın içine hayvanı uyuşturan ve ölmesini sağlayan bir sıvı enjekte ederek avı tam anlamıyla öldükten sonra beslenmesini gerçekleştirir.

Deve Örümceğinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Deve örümceğinin boyu 6 cm ile 10 cm arasında değişir. 10 adet ayağı bulunmakta olup örümcekten farklı olarak ağ örmeyen bir türdür. Yakından bakıldığı zaman gövdesi sarı renktedir. Gövdesinde 8 ayağı bulunmakta ise 2 adet de antensi yapı ayak görüntüsü oluşturur ancak gövde altında bir palet görevi görmektedir. Deve örümceği saatte 1,5 km kadar yol alabilir. Zehirli olmamakla birlikte bu hayvan kuvvetli çene yapısı sayesinde avının yaşamsal organlarına saldırarak hemen öldüre bilmektedir.

Deve Örümceği İnsanlara Saldırır mı?

Deve örümceği kendisinden çokça büyük canlılara saldırdığı gözlemlenir ancak kendisini saldırılacağı korkusuyla rakibinin büyüklüğüne bakmadan saldırıdan kaçınmamaktadır. ABD askerlerinin Kuzey Irak da yapmış olduğu operasyonlarda bu böcek saldırısına uğrayan kişilerin özellikle böceğin saldırı gösterdiği yani ısırdı bölgelerde ciddi anlamda şişkinlikler ve ağrılar gözükmektedir. Isırdığı bölgede enfeksiyon oluşma ihtimaline binaen acil tedavi gerektirir. Böylesi bir böcek ısırığıyla karşılaşan kişi Uzman hekimlere başvuruda bulunarak uygulanacak ilaç tedavisini harfiyen yerine getirmelidir.

Deve Örümceği Yorumları

soru

79/4 tertip

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben askerliği doğubeyazıt ta yaptım cephanelik bölgesi bunlardan çok vardı zannedersem koloni
Olduklarını düşünüyorum beraber olup kalabalıkça geceleri geziyorlar sokunca öldürmüyor sadece abartı şişiyo yumruk şeklinde sertleşiyo korkusuzlar hatta saldırıyorlar ışıkta fazla hareket edemiyolar el fenerlerini üzerine tutuyorduk ölüyolar ama kolay ölmüyolar

Cevap yaz
cevap

Vedid

04 Eylül 2018 Salı

Hakikaten ilginç bir örümcek deve örümceği, her ne kadar çöl vari ortamlarda var gibi görünsede galiba dağlarda da var. Bizim askerlerimiz görüyormuş hep ben daha önce duymadım hiç bu deve örümceğini, zehirli olmayışı iyi ama insanlarda öldürücü etkisi plmasada enfeksiyon unsuru var. Isırıldığınızda hayvanı görmek önemli o yüzden.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Örümcek Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Tarantula Örümceği Türleri ve Özellikleri

Tarantula Örümceği Türleri ve Özellikleri