Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği; Yurdumuz da İç, doğu ve güney doğu anadoluda çoğunlukla gözüken bir örümcek türüdür. Et ile beslenen örümcek şeklinde isimlendirilsede tam olarak örümcek türü değildir. Özellikle Kuzey Irak ve etrafında yer alan bir örümceğe benzeyen ABD'li askerlerin söylemiyle camel spider (Deve örümceği) Hakkari dağ komado tugayında yer alan askerlerin değimiyle sarı Ömer. Örümceğe benzese de tam olarak bir örümcek değildir. Bu canlının iki ağzı 10 bacağı bulunmaktadır ve et ile beslenir. Öbür canlılar akrep gördükleri zaman saklanacak delik arar iken sarıkız örümceği akrep ile beslenir.

Türkiye'de yaygın bir şekilde bilinmediği için herhangi bir isim konulmamıştır. Yalnızca et yiyen örümcek şeklinde veya camel spiderin tercümesi deve
veya çöl örümceği. Çölün bu saldırgan olan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük olan kuşlar bile yer almaktadır. Sarı örümcek soktuğu zaman anlaşılmayabilir. Çünkü dişleri ile deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvı bir hale getiren bir sıvı enjekte etmektedir. Daha sonra et kıvamına geldiği zaman eti tüketir.

Sarıkız Örümceğinin Fiziki Yapısı

Boyları 7 ve 8 santim civarındadır. Böyü, solifugae ailesinden, ağ yapmayan bir örümcektir. Bazı bölgelerde rüzgâr akrebi de denilmektedir. Yakından bakıldığı zaman öbürlerinden biraz değişiktir. Şekli ve gövdesi biraz sarı akrebi anımsatır. Gövdesinde ayaklara ek olarak sağlı sollu iki tane antenimsi aparat yer alır. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre katedebilir. Zehirli olmadıkları söyleniyor fakat
kuvvetli çenelerinin ısırıkları oldukça fazla can yaka. En kötü huyları pofuduk yuvalarına götürmek üzere, insanlar uyurken saçlarından birkaç tutam kadar
koparıp alması ki en rahatsız olan edici huyları budur. Bu yaratık hakkında değişik olan efsaneler bulunmaktadır.

Saatte 40 kilometreyi aşkın bir hızla koştuğu, çığlık çığlığa bağıran bir bebek şeklinde sesler çıkardığı ve zehirli olduğu söyleniyor. Fakat bunların hiçbiri doğru değildir. Hiç ses çıkarmaz ve böcek, kertenkele gibi küçük olan yaratıkları tüketir. Bir ara orta Doğu'da görev yapmakta olan Amerikan askerleri bu örümceğin anestezik bir madde ile uyuşturmuş olduğu insan eti ile beslendiği şeklinde söylentiler çıkmış ise de bu söylentiler gerçek değildir. Anestezik olan bir madde salgılayamazlar, tehdit edilmediği sürece kendilerinden büyük olan rakibe girmezler. Fazla büyük olan yüksekliklere sıçramazlar. Develere musallat olup iç organları ile münasebette bulunmazlar.

Sarıkız Örümceği Yorumları

soru

Mükremin

12 Mayıs 2024 Pazar

Nasıl uzaklastirabiliriz bu hayvanlari güvenlik gorevlisiyim calistigim yerin guvenlik kulubesine girip duruyorlar bunu nasıl engelleyebiliriz

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Mükremin,

Öncelikle hayvanların kulübeye girme nedenini anlamaya çalışmak faydalı olabilir. Çevrede yiyecek artıkları ya da su kaynakları varsa bunları ortadan kaldırmak gerekecektir. Ayrıca, kulübenin girişine fiziksel engeller koyarak hayvanların girişini zorlaştırabilirsiniz. Kokulu caydırıcı maddeler kullanmak da etkili olabilir. Ancak, hayvanlara zarar vermemek önemli. Profesyonel yardım almak da bir seçenek olabilir.

Kolay gelsin!

soru

İsyankar

14 Mayıs 2024 Salı

Daha dün gece is yerinde gördüm bayağı bir iri idi isiktan kaciyor yaklaşınca hareketsiz kalıp savunmaya geçiyor

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

İsyankar,

Gözlemleriniz oldukça ilginçmiş. Bu tür davranışlar bazı böcek türlerinde yaygın olabilir. İş yerinde bu türden canlılarla karşılaşmak bazen sıkıntı yaratabilir. Umarım sorun yaşamadan halledebilirsiniz.

soru

yanlış bilgi

30 Nisan 2024 Salı

güzel güzel böyle devam sarıkız zehirli değildir ve akreple beslenmez tamtersi akrep onla beslenir 8 bacağı olmasına rağmen örümcekler gibi zehri ve ağ üretme kabiliyeti olduğu için örümcek sınıfına girmez klasik türk işi yapmışsınız aferin yakışmış.

Cevap yaz
cevap

Firdevs

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba , köyde birisini akrep soktu allahtan kanadı yoksa çok daha zehirli hale gelebilirmiş , çok ürperirim , allah korusun , iyi geceler .

soru

yaren

12 Nisan 2024 Cuma

Bizim dilimizle bu örümcege tarantula deniliyor burada da çok var yani Malatyada malatyadakiler dikkatli olsun diyorum kayisi tarlamizda çok çikiyor tarlamizda çalisan iscilerin çocuklarinida diyoruz ama dinlemiyorlar

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Yaren hanım, paylaştığınız bilgi için teşekkürler. Tarantulalar gerçekten dikkat edilmesi gereken canlılar. Çocukların da bu konuda bilinçlenmesi önemli. Umarım bu uyarılarınız dikkate alınır ve herkes gerekli tedbirleri alır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Örümcek Türleri ve Özellikleri

Beyaz Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Örümcek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri

Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri

Örümcek Türleri Nelerdir?

Örümcek Türleri Nelerdir?