Örümcek Türleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Örümcek Türleri Nelerdir?

Örümcek Türleri, eklem bacaklılar sınıfında yer alan örümcekler, dünyanın her yerinde yaşayabilen canlılardır. Bel kısımlarının içinde sindirim borusu, nefes borusu, kan damarları ve sindirim sistemleri bulunur. Örümceklerin boyu 3 cm ile 35 cm arasında değişmektedir. Ağız kısımlarının önünde iki çift ayağı ve çengeli bulunan örümceklerin göğüs kısımlarında ise sekiz tane bacak bulunur. Örümcekler uçlarında bulunan çengeller sayesinde yaptıkları ağın üzerinde kolaylıkla dolaşabilirler. Örümceklerin çoğunun kafa kısmında 3 ya da 4 çift gözleri vardır. Karın kısımları ise oldukça esnek ve yumuşaktır. Karın kısımlarının alt tarafında solunum delikleri vardır.

Örümcekleri göl ya da akarsuların içinde, kanyonların derin çukurlarında ve birçok değişik yaşam ortamlarında bulunurlar ve birçok türleri vardır.

Örümcek türleri

Bird sung crab spider

Birçok hayvanın arasında en değişik görüntüye sahip olan bu örümcek türünün gövdesi kabarık ve siğillerle örtülüdür. Kuş pisliği görünüşüne sahip olan bu örümcek bu görünüşünden dolayı bazı kuş pisliğiyle beslenen küçük böcekler tarafından kolay avlanır. Etrafa oldukça kötü kokular yayan bu tür, genellikle Endonezya ve Japonya'da yaşar.

Scorpuon Tailed spider

Akrep kuyruklu örümcek olarak bilinen bu örümcek türünün kuyruğunu yalnızca tehlikeli durumlarda kendini savunmak için kullanır. Yalnızca dişi olan örümceklerin kuyruğu vardır. Erkek olanlar ise küçük bir örümceği andırmaktadır. Oldukça zararsız olan bu örümcekler, Avusturalya'da, ördükleri ağların üzerinde gruplar halinde yaşarlar.

Argyrodes colubrinus

İnce ve uzun bir gövdeye sahip olması nedeniyle yılan örümceği olarak bilinir. Kendini dış tehlikelerden korumak için bu görünüşe bürünen bu örümcek türleri bu şekilde hem bazı hayvanlara av olmaktan kurtulur hem de avını kolaylıkla bulabilirler. Avustralya'da bulunan bu tür karadul ile aynı aileden gelmektedir ve zehiri ölümcül olmasına karşılık oldukça uysal bir yapıya sahiptir.

Assassin spider

Diğer örümceklerle beslenen bu örümceğin görünüşü oldukça korkutucu olmasına karşılık insanlara hiçbir zararları yoktur. Madagaskar ve Avustralya'da bulunan bu örümceklerin eski çağlardan beri türleri devam etmektedir.

Bagheera kiplingi

Oldukça çevik ve sıçrayan bir örümcek türü olmasına karşılık öteki sıçrayan örümcek türlerinin tersine çoğunlukla bitkiler ile beslenirler. Diğer hayvanlara yiyecek olmaktan kurtulmak için sıçrama yeteneğini kullanır.

Spiny orb weavar

Bu örümcek türünün kendi içinde bile 70'e yakın türü bulunmaktadır. Omurga yapısı çok korkunç olan bu örümcek türleri oldukça zararsızdır. Genellikle evlerinin bahçelerinde ve dünyanın her yerinde bulunurlar. Kendilerini avlamak isteyen küçük kuşlardan kurtulmak için ağlarının kenarına kalın bir bant örerek bu şekilde kendilerini saklarlar.

Argyroneta aguatica

Diğer örümcek türlerinin aksine suyun içinde de yaşayabilen yaşayan bu örümcek türü suyun içerisinde tam olarak oksijen alamadığı için suyun yüzüne çıkarak hava baloncuklarını kanatlarının arasına toplayarak suyun altındaki yuvasına getirirler. Hava ile doldurdukları yuvalarına örmüş oldukları ağ gümüş rengine bürünür. Asya ve Avusturalya'da bulunan bu örümcek türleri, yalnızca yuvasındaki havayı tazelemek ve suyun üzerindeki canlıları yemek için suyun yüzüne çıkarlar.

Maratus volans

Tavus kuşu örümceği olarak da bilinen bu türün erkek olanlarının karın bölgesinde bulunan kanatlar renklidir. Renkli kanatları sahip olan erkekler dişi örümceklerin dikkatini çekebilmek için kanatlarının kullanırlar. Bu örümcek türlerinin bazısının uçma özelliği de vardır. Hawaii'nin orman bölgelerinde bulunan bu örümcekler, karadulla aynı türden gelir. Gövdelerinin rengi sarıdır ve gülen surat şeklini andıran bir görünüşleri vardır. Bu örümcek türlerinin bazılarının bu şekile sahip değildir. İsanlarda hiçbir zararı olmayan bu örümceklerin, yaşam alanları fazla bulunmadığından dolayı nesli tükenmek üzeredir.

Myrmarachne plataleoides

Görüntüsü karıncaya benzeyen bu örümcekler, sıçrama özelliğine sahiptir. Oldukça zehirli olan bu örümcek türünden birçok hayvan uzak durarak kendilerini korurlar. Güneydoğu Asya, Çin ve Hindistan da yaşayan bu örümceklerin zehrinin etkisi uzun sürmektedir.

Örümcek Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Beyaz Örümcek Türleri ve Özellikleri

Beyaz Örümcek Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcek Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcek Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri