Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri

Kırmızı örümcek, derisinin üstünde değişik biçimlerde ve büyüklükte dikenler ve tüyler bulunan zararlı canlılardır. Boyutları gözle zor görülebilecek kadar küçüktür. Sekiz bacaklıdır ve şekil olarak yumurta ya da armuda benzemektedir.

Kırmızı örümcekler, kış aylarını ağaçların kabukları içinde geçirirler. Mart ayı sonlarına doğru nisan ayı başı gibi dışarı çıkarlar. Taze dal ve yapraklar üzerine yoğunlaşırlar. Genellikle şeftali, kayısı, vişne, kiraz, elma, armut ve bunun gibi ağaçlara zarar verirler. Bitkilerin öz suyunu emerek ve hayatlarına devam ederler. Yaprakların damarlarındaki öz suyu emdikleri için önce yapraklarda beyaz lekeler oluşur daha sonra bu lekeler koyu renge dönüşür. Son olarak bitkilerin yaprakları sararmaya başlar. Yaprakta, damarlar boyunca renk bozulması gözlemlenir. En sonunda yapraklar bitkiyi besleyemez hale gelir, işlevini yitirir ve kurur. Dolayısıyla ağaçtaki ürünlerde önemli derecede kayıplara neden olurlar.

5 çeşit kırmızı örümcek türü vardır
  • Akdiken akarı (Tetranychus viennensis): Dişileri kırmızı renkli ve tombuldur. Kış aylarını ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda döllenmiş halde geçirirler. Yılda 9-10 döl verirler.
  • İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae): Rengi yeşilimi ve tonlarıdır. Yapraklarda çok yoğun ağ örerler. Vücutlarının orta noktasında iki adet siyah benek bulunur. Yılda 10-21 döl verirler.
  • Avrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi): Rengi koyu kırmızı ve iri vücutludur. Kış aylarını yumurta halinde ağaçların dallarında geçirir. Bu kırmızı örümcek türü ağ yapmaz. Yılda 8-9 döl verirler.
  • Kahverengi örümcek (Bryobia rubrioculus): Rengi kırmızı, kahverengi ve yeşil renk karışımıdır. Sırtında belirgin bir çizgi bulunur. Bu kırmızı örümcek türü ağ yapmaz. Kış aylarını yumurta halinde geçirir. Yumurtalar mart ayı sonlarına doğru ve nisan ayının ilk günlerinden itibaren açılmaya başlar. Yılda 3-4 döl verir.
  • Yassı akar (Cenopalpus pulcher): Rengi kiremit veya koyu kırmızıdır. Vücudu ikiye bölen belirgin bir çizgi bulunmaktadır. Sırtındaki kıllar kısa ve diken gibidir. Yapraklarda çok az ağ örerler. Kış aylarını döllenmiş halde meyve ağaçlarının çiçek buketi, odun veya meyve gözleri etrafında, tomurcukların arasında geçirirler. Özellikle tomurcuklar arasında gezinerek ağacın meyve tutmasını önlerler. Yılda 4-5 döl verirler.
Kırmızı örümceklere karşı mücadele kış aylarında önerilmemektedir. Kimyasal ilaçlama zamanının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. İlaçlama yapılacak ağaçların her yaprağı başına ortalama 3 ya da 5 adet kırmızı örümcek bulunması durumunda ilaçlama yapılmalıdır. Yere dökülen yapraklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Ağaçlardan dökülen kurtlu meyveler imha edilmelidir. Ağaçların bakımları düzenli olarak yapılmalı ve ağaçlar sağlıklı bulundurulmalıdır.

Kırmızı Örümcek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Örümcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Örümcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Örümcek Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri

Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri

Siyah Örümcek Türleri ve Özellikleri

Siyah Örümcek Türleri ve Özellikleri