Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Örümcekler Ne Yer ve Beslenme Şekilleri

Örümcekler Ne Yer, Örümcekler sekiz bacaklı ördükleri ağlarla inanılmaz hayvanlardır. Vücutları 2 parçadan oluşur iki parçayı birleştiren bel bölgesi çok ince olur ve bu ince belin içinde tüm vücut için gerekli olan nefes borusu, sindirim borusu ve kan damarları geçer. Örümceklerin ön parçasında 6 veya 8 gözleri bulunur. Örümceklerin arka parçasında çıkardığı donucu yağlı sıvısıyla örümcek ağlarını oluştururlar. Örümceklerin ağının bazı yerleri yapışıcı olduğundan yuvalara yaklaşan böcekler ve sinekler yapışarak örümceklere yem olurlar. Örümcek ağları ipek ve çok sağlam olur genellikle geceleri ağlarını örerler ve çok değişik geometrik desenler çizerler.

Örümcekler kanatsız duvar köşelerinde kanepe altlarında ağaç dallarında ve sıcak yerlerde yaşayan hayvanlardır. Doğada, evlerde, Dünyanın her yerinde değişik çeşitleri bulunur. Örümceklerin zararlı ve zararsızları büyüklü küçüklü olduğunu biliriz. Örümceklerin çoğu zararsızdır evlerde bulunan örümcekler uçan sinekleri yiyerek beslenirler bundan dolayı evin içindeki sineklerden kurtulmamızı sağlarlar.

Örümcekler nasıl beslenir: Örümceklerin ağızları yoktur küçük haşereleri, sinekleri avlayıp salgıladıkları tükürüklerle böcekleri öldürerek tükürüklerin içindeki enzimlerle parçalayıp besin olarak emerek yutarlar. Dişi örümcekler çiftleşme esnasında erkek örümcekleri yerler bu nedenle çiftleşmeleri erkek örümcekler için tehlikeli olur. Ormanlarda çeşitli zehirli örümcekler bulunur ve sadece tek çeşitli otlarla beslenirler. Dünyanın en büyük örümceği Güney Amerika'nın kuzey kısmında yaşar ve bu örümcekler çok kuvvetlidir yılan, kurbağa, fare gibi küçük hayvanları avlayarak beslenirler. Bu örümceğin erkeklerinin boyu tahmini 25-30 santimi bulur.

Örümceklerin çoğalması: Çoğalmak için erkek örümceklerin danslarıyla dişi örümceklerin etrafında dolanıp ölüm korkusuyla yaklaşarak çiftleşirler. Bu çiftleşme sonunda çoğu erkek örümcekler dişi örümceklere yem olurlar. Dişi örümcekler yavrularını çıkarmak için bir kese üretirler ve ağlarla yaptıkları yuvalarına yumurtalarını bırakırlar. Sonbaharda bırakılan yumurtalar ilkbahara doğru yavru verir, yumurtalarda yavrular 20 ile 60 gün içinde çıkarlar. Çıkan yavrular birçok değişime uğrayarak kabuklarını değişir ve erginliğe ulaşırlar 5-6 gün içinde kendi ağlarını yaparak kendi yiyeceklerini yakalayarak beslenirler. Örümceklerin ömrü çok uzun olmaz erişkinliğe ulaşan örümcekler birkaç yıl içinde ölürler.

Örümceklerin iki cinsinden hariç çoğu zehirlidir avlarını zehirleyerek öldürür fakat insanlar üzerinde zehirleri etkili değildir. Örümceklerin ısırması sağlığı tehdit edecek durumda değildir evde örümcek ısırdığı fark edilince ısırılan yere kolonyayla pansuman yapılır ağrı olmasını engellemek için ağrı kesici içilir bu durumda bir sağlık kuruluşuna gidilirse kas gevşetici iğne yapılır.

Örümcekler Ne Yer Yorumları

soru

Pancar Yolu

09 Mayıs 2024 Perşembe

Dışarıdan bulduğum bir minik örümcek var. Beslemek istiyorum. Nasıl bir yuva yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba! Örümceğinize rahat bir yuva yapabilmek için öncelikle bir kavanoz veya plastik kutu kullanabilirsiniz. Kapağına küçük delikler açarak hava alımını sağlayın. İçine yapraklar, dallar ve küçük taşlar koyarak doğal bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca, örümceğin beslenmesi için küçük böcekler veya sinekler bulabilirsiniz. Unutmayın, örümceklerin suya da ihtiyacı vardır, bu yüzden küçük bir kapta su bulundurabilirsiniz. Başarılar!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Örümcek Özellikleri Nelerdir?

Örümcek Özellikleri Nelerdir?

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Sarı Örümcek Fiziki Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcek Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcek Türleri ve Özellikleri

Tarantula Örümceği Türleri ve Özellikleri

Tarantula Örümceği Türleri ve Özellikleri

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Örümcek Ağı Örümcek Ağlarının Genel Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri