Örümcek Özellikleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Örümcek Özellikleri Nelerdir?

Örümcek özellikleri, Dünyanın her tarafında yaşadıkları bilinmektedir. Yaklaşık olarak 112 familya da 3879 cinste örümcek olduğu bilinmektedir. Örümceklerin baş ve göğüs kısımları kaynaşmış haldedir. Kafa göğse ince bir şekilde bağlı vaziyette bulunur. Aynı büyüklükte başka canlılarda bu kadar ince bel mevcut değildir. Karın bölgesinde sindirim borusu, kan damarları, nefes boruları ve sindirim sistemleri bulunmaktadır. Örümceklerin yaklaşık olarak boyu 40 santime ulaştığı görülür. Ağızlarının ön kısmında zehirli pençeli dişleri mevcuttur ve göğüs kısımlarında ise gelişmiş dört çift yürüme bacağı mevcuttur. Uçları tarak gibi çengelli bulunan ayaklar sayesinde ağın üzerinde rahatça hareket ederler. Örümceklerin yuvarlak olan karın kısmı yumuşak ve esnek yapıdadır. Örümceklerin solunum dedikleri ipek bezeleri anüs ve cinsiyet organları karın bölümde yer almaktadır. Ayrıca örümcekler kanatsız hayvanlardır.

Örümceklerin beslenme şekli

Örümcekler yırtıcı hayvanlar arasında yer almaktadır ve birbirlerine saldırmaktan asla çekinmezler. Çeşitli yollarla beslendikleri bilinmektedir. Tropikal türler, sürüngen böcekler, küçük kuşlar, memeli gibi hayvanların yanında çeşitli böcekler ile beslendikleri bilinir. Böcekler avlarını kovalayarak veya üzerine sıçrayarak yakalar. Bazı örümcekler ise yakaladığı avını kıskaçları ile tutarak, zehirli salgılar ile öldürür. Daha sonra açacağı delik ile avının iç organlarını tükürük salgısı ile yemeye başlar. Ayrıca kısa bir zaman zarfında avladığı hayvanların iç organları eriterek sıvı haline getirir. Çok güçlü enzimlere sahip olduğundan dolayı kısa sürede avladığı hayvanı kabuk gibi bırakır. Örümceklerde bulunan yemek borusu dar olduğu için beslenme şekillerinde böyle tükürüklerini kullanarak salgılarını hayvanlar üzerinde eritmek için kullanırlar. Zehirli çengelleri sayesinde avlarında delikler delip, avlarını tüketirler.

Örümcek ağı oluşumu

Örümceklerin ağları mükemmel bir görüntüye sahiptirler. Avlanmak maksadıyla yapılan ağlar bir tuzak görevi üstlenmektedir. Ancak kimi örümcekler ağ yapamazlar. Örümceklerin bazıları yapraklarını yapıştırmak, yuvalarının içine döşeme yapmak ya da açtıkları çukurun etrafını kapatmak için ağ örerler. Bu ağlar rüzgârlı havalarda sürüklenmekten korurlar. Örümceklerin karın kısımlarının altlarında arka tarafında üç üst ağ organları bulunmaktadır. Her birinde ayrı bir çıkışı vardır ve yapışkan sıvı maddesi salgılar. Bu iplik maddesini havayla temas ettiği zaman sertleşme özelliği gösterir. İnce ve küçük ipliklerin hepsini toplayıp tek bir iplik halinde kullanılabilirler ya da ayrı ayrı ince teller halinde kullanma özelliğine sahiptirler. Ayrıca kullandıkları teller sayesinde 5 kilometreye kadar uzaklıktaki yerlere ulaşabilirler. Gözlerine kestikleri avlarını yüksek yerlere tırmanmak için ağlarını bulundukları yere yapıştırarak, aşağı doğru süzülürler ve avının yakalarlar. Daha sonra vücudundan çıkmakta olan ipliğin bir ucunu başka bir yere bağlayarak istediği yere ulaşır. İstediği yerde de daireler oluşturarak, halkalar şeklinde örümcek ağları oluştururlar. Genellikle örümcek ağını gece yaparlar ve orta kısmında yapışkan bir yer bulundururlar. Dokunacak herhangi bir hayvan bu bölgeye yapışır ve örümcekte gelerek avı zehirleyerek öldürür. Ağalarını genellikle yere dik olarak konumlandırılır. Erkek örümceklerden çok dişi örümceklerin ağ kurdukları görülür.

Örümceklerin üreme şekli

Örümcekler eşeyli canlılar arasında yer alırlar ve dişi örümcekler erkek örümceklere göre daha iri yapıdadırlar. Örümceklerin aile hayatı yoktur. Dişiler çiftleşme sonrasında erkek örümceği yiyebilir. Erkekle duyu bacaklarını eşleşme organı vazifesini üstlenmektedir. Erkek örümcek ağ üzerine bir damla spermatozoon sıvısı bırakır ve daha sonrasında ters dönerek sıvıyı şırıngaya çeker gibi şişko kısmına doğru çeker. Sonrasında da dişi örümcek aramaya çıkar ve erkek örümcekler çiftleşme sırasında ölüm ile karşı karşıyadır. Çiftleşme zamanında erkek örümcekler dişilerin karşısında açlığını unutturmak için sıçrama hareketleri gibi sevgi dansı yaparlar. Dişi örümcek açlığını unuttuğu için çiftleşmeye hazır halde bulunur. Bazı durumlarda erkek örümcek çiftleşme öncesinde dişi örümceğe av ikram ederek karnını doyurmasını sağlar. Çiftleşme sonunda dişi örümceğin aklına açlığı gelerek erkek örümceği yediği görülür. Protein ihtiyacını karşılamak için erkek örümceği yem olarak kullanır. Ancak kimi çiftleşme sonunda erkek örümcek kaçmayı başarır. Örümcekler yumurtalarını ağda yaptıkları kozanın içerisine bırakırlar. Yazın sonlarına doğru döllenen yumurtaları ilkbaharda yavru örümcek meydana gelir. Örümcekler sonbaharda beyaz renkli kokan adı verilen ipek kozası içerilerine bıraktığı yumurtaların kimin zamanında dişi örümcek tarafından örümceklere ağ kurulup, kendi kendine beslenirler.

Örümcek Özellikleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Zehirli Örümcekler Türleri ve Özellikleri

Yeşil Örümcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Örümcek Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Deve Örümceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri