Örümcek Isırığı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Örümcek Isırığı Belirtileri ve Tedavisi

Örümcek Isırığı

Örümcekler, doğada hem zehirli hem de zehirsiz türleri bulunan hayvanlardır. Görünüşleri itibarıyla insanların korku duyduğu canlılardır. Çoğu örümceğin zehirli olup olmadığını bilmeden, sadece görünümlerinden dolayı korkulurlar. Örümcekler, avlarını yakalamak dışında, kendilerini savunmak için veya insanlardan zarar gördüklerinde ısırırlar. Zehirli örümcek ısırıklarında, kişide aşırı derecede ağrı, yanma hissi, solunum yetmezliği ve vücutta hücre ölümü gibi ciddi belirtiler görülebilir. Ancak yapılan araştırmalarda örümceklerin %98-99'unun ısırıklarının zararsız olduğu belirlenmiştir. Zararlı olan örümceklerin ısırıklarında ise bazı durumlarda panzehir bile bulunmamaktadır.

Doğada birçok örümcek türü vardır. Bazılarının zehri çok güçlü, bazılarınınki ise daha az etkilidir. Sadece birkaç örümcek türü tamamen zehirsizdir. Genellikle koyu renkli örümcekler diğerlerine göre daha zehirlidirler. Ormanlık alanlarda yaşayan örümceklerin ısırıkları, ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli olabilir.

Örümcek Isırığı Belirtileri Nelerdir?

 • Isırılan bölgede ağrı
 • Karın bölgesinde sertleşme
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Üşüme ve titreme
 • Yüksek ateş ve terleme
 • Vücudun bazı bölgelerinde kramplar

Örümcek Isırıklarında İlk Yardım

 • Örümceğin ısırdığı yer kesilerek zehir emilip tükürülür. Böylece zehrin vücuda yayılması engellenir.
 • Örümceğin ısırdığı yer kol veya bacakta ise, ısırılan bölgenin iki üç parmak üstü bağlanır.
 • Isırılan yerin üzerine soğuk suyla yıkanmış bez konulmalıdır.
 • Isırılan bölgenin üzerini sodalı bezle silmek ağrıyı azaltır.

Yapılan ilk yardımdan sonra hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. İlk yardım yapıldı diye sağlık kuruluşuna gidilmemesi büyük bir hata olur. Zehirli örümcek ısırıklarında, bir hafta sonra vücutta çürümeler görülebilir ve bu aşamadan sonra tedavi daha zor hale gelir.

Örümcek ısırıkları genellikle zararsızdır, ancak bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, örümcek ısırığı şüphesi olan kişiler mutlaka tıbbi yardım almalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mina

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Bacağımı çok kötü örümcek ısırdı ve şişti ne yapayım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mina hanım, öncelikle geçmiş olsun. Bacağınızı örümcek ısırdıysa ve şişlik varsa, bölgeyi temiz tutarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ancak, durum kötüleşirse ya da ağrı, kızarma ve ateş gibi belirtiler görürseniz, bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Leman

Mina hanım örümcek ısırıkları bazen ciddi sağlık problemlerini yanında getirebilmektedir. Şayet örümcek türü zehirliyse; Bacak bölgenizde ağrı, şişme ve morarma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Rahatsızlığın ilerlememesi açısından konunun acilen uzman hekime bildirilmesi gerekiyor. Serum tedavisi ve ilaçlar yardımıyla kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşursunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.

soru

emirpro

08 Mayıs 2024 Çarşamba

abi beni örümcek ısırdı ama duvara tırmandım alahh kuran çarpsın biraaz ip gibi bişey çıktı o nedir ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Emirpro, öncelikle geçmiş olsun. Örümcek ısırıkları bazen beklenmedik etkiler yapabilir ama duvara tırmanman ve ip gibi bir şeyin çıkması normal değil. Bu durum muhtemelen bir yanılgı veya hayal görme olabilir. Yine de kendini iyi hissetmiyorsan bir doktora görünmeni tavsiye ederim. Sağlıħına dikkat et!

2. Cevap
cevap

Çeliköz

Merhaba, emirpro bey kanaması lazım örümcek ısırığı olan yeriniz. Sütleğen diye bir ot var direk ısırdığı yere sütleğeni sürüyoruz o ağrısını hafifletir. Aslında örümceğin ısırması plesilin kadar faydalı olduğu gerçeğide doğrudur.

soru

Hh

05 Mayıs 2024 Pazar

Boynundan ısırdı yanma ve ağrı yapıyor ne yapıcağım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hh,

Boynunuzdaki yanma ve ağrıyı hafifletmek için öncelikle bölgeyi temizleyin ve soğuk bir kompres uygulayın. Eğer ağrı devam ederse bir doktora başvurmanız iyi olur. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Sarıkız Örümceği Türleri ve Özellikleri

Karadul Örümceği Türleri ve Özellikleri

Karadul Örümceği Türleri ve Özellikleri

Örümcek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Örümcek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri ve Özellikleri

Örümcek Türleri Nelerdir?

Örümcek Türleri Nelerdir?